Moi Drodzy

Na ten moment czekaliśmy od 30 lat. Wczoraj oficjalnie otworzyliśmy nową, w pełni wyposażoną remizę OSP w Gibach.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na to ważne dla nas wydarzenie. Byli z nami między innymi Panowie Zdzisław Czakis, wiceprezes oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Białymstoku, Waldemar Kwaterski i Cezary Cieślukowski, radni wojewódzcy, Maciej Plesiewicz, starosta sejneński i zaprzyjaźnieni samorządowcy z okolicznych gmin, delegacja strażaków i przedstawicieli Rejonu Kowieńskiego – partnerzy projektu, z którymi współpracowaliśmy oraz licznie zgromadzeni Druhowie z gminy Giby i okolicznych samorządów. O swojej pamięci zapewniał mnie nieobecny wczoraj, ale bardzo zaangażowany w nasze przedsięwzięcie, Pan Adam Andruszkiewicz, poseł i wiceminister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przypomnę, że pieniądze na budowę remizy pozyskaliśmy dwa lata temu z programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa 2014-2020. W uzyskaniu dofinansowania pomógł nam między innymi zapis o utworzeniu przy remizie izolatorium. W czasie pandemii był to istotny argument. Wkład własny ustalono na 15 %, ale na ten cel pozyskaliśmy jeszcze 300 tysięcy złotych z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych, co pozwoliło ograniczyć koszty samorządu. W efekcie mogliśmy zbudować nowoczesną remizę z izolatoriami, salą spotkań, zapleczem sanitarnym, garażami, w których pojawił się też nowy wóz strażacki. Dodatkowo nabyliśmy bogate wyposażenie – kombinezony chemiczne, sprzęt do cięcia potrzebny do wydobywania poszkodowanych w wypadkach drogowych. Przedsięwzięcie pochłonęło ponad dwa miliony złotych. Dzięki wsparciu Komendanta Wojewódzkiego PSP w remizie pojawił się też nowy quad. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że jednostka OSP w Gibach jest jednym z najlepiej wyposażonych obiektów strażackich na Sejneńszczyźnie.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym w powstanie remizy, począwszy od przygotowania projektu, przez decyzję o przyznaniu środków, kontrolę i rozliczenie oraz prace budowlane. Wierzę, że będzie ona dobrze i długo służyć naszym Druhom.

Robert Bagiński

Wójt Gminy Giby